piątek, 19 stycznia 2018

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych

Umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych stanowi klauzulę autonomiczną. Zawiera elementy konieczne. Może zawierać elementy uzupełniające. Jako element uzupełniający umowa może zawierać zobowiązanie pracownika do pozostawania w zatrudnieniu po ukończeniu podnoszenia kwalifikacji zawodowych. Sytuacja faktyczna tak zobowiązanego pracownika może kształtować się rozmaicie.

Pracownik będzie zobowiązany do zwrotu kosztów dodatkowych pracodawcy w pełnej wysokości, przykładowo gdy: bez uzasadnionych przyczyn nie podjął podnoszenia kwalifikacji zawodowych lub w  okolicznościach wskazanych w art. 103[5] pkt 2-4 kp. jego stosunek pracy ustał w dniu ukończenia szkolenia.

Pracownik nie będzie zobowiązany do zwrotu kosztów dodatkowych pracodawcy wcale gdy, np.: 
- umowa została zawarta w niewłaściwej formie; 
- przepracował co najwyżej trzy lata od zakończenia szkolenia; 
- został zobowiązany do zwrotu kosztów w innych sytuacjach niż określone w ustawie; 
- szkolenie było faktycznie szkoleniem z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy albo szkoleniem stanowiskowym. 

Pracownik będzie zobowiązany do zwrotu kosztów dodatkowych pracodawcy w wysokości proporcjonalnej, gdy przystąpił wprawdzie do szkolenia ale go nie ukończył wskutek przerwania podnoszenia kwalifikacji lub ustania zatrudnienia w okolicznościach wskazanych w ustawie albo gdy ukończył szkolenie ale - w okolicznościach ustawą przewidzianych - jego zatrudnienie ustało w wymaganym umową okresie. Kwota zwrotu: 
- powinna być obliczona z uwzględnieniem proporcji wartości kosztów poniesionych przez pracodawcę i okresu, jaki pracownik jeszcze przepracowałby w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, gdyby nie doszło do przerwania podnoszenia kwalifikacji zawodowych, w warunkach określonych w art. 103[5] pkt 1 kp, 
- powinna być obliczona z uwzględnieniem proporcji wartości kosztów poniesionych przez pracodawcę i okresu, jaki pracownik jeszcze przepracowałby w trakcie podnoszenia kwalifikacji zawodowych, gdyby nie doszło do ustania zatrudnienia w okolicznościach wskazanych w art. 103[5] pkt 2-4 kp, 
- powinna być obliczona z uwzględnieniem proporcji wartości kosztów poniesionych przez pracodawcę i okresu, jaki pracownik miałby jeszcze do przepracowania w ustalonym w umowie szkoleniowej okresie pozostawania w zatrudnieniu, gdyby w tym czasie nie doszło do ustania zatrudnienia w okolicznościach wskazanych w art. 103[5] pkt 2-4 kp.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz