Zakres świadczonej pomocy w ramach NPP

Nieodpłatna pomoc prawna obejmuje: 

1) poinformowanie osoby fizycznej, zwanej dalej „osobą uprawnioną”, o obowiązującym stanie prawnym oraz przysługujących jej uprawnieniach lub spoczywających na niej obowiązkach, w tym w związku z toczącym się postępowaniem przygotowawczym, administracyjnym, sądowym lub sądowoadministracyjnym lub 

2) wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego, lub 

3) sporządzenie projektu pisma w sprawach, o których mowa w pkt 1 i 2, z wyłączeniem pism procesowych w toczącym się postępowaniu przygotowawczym lub sądowym i pism w toczącym się postępowaniu sądowoadministracyjnym, lub 

3a) nieodpłatną mediację, lub 

4) sporządzenie projektu pisma o zwolnienie od kosztów sądowych lub ustanowienie pełnomocnika z urzędu w postępowaniu sądowym lub ustanowienie adwokata, radcy prawnego, doradcy podatkowego lub rzecznika patentowego w postępowaniu sądowoadministracyjnym oraz poinformowanie o kosztach postępowania (zob. m.in. rozp. w sprawie opłat za czynności radców prawnych, ustawa o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) i ryzyku finansowym związanym ze skierowaniem sprawy na drogę sądową.

zob. rozp (par.8, zał.2 i 3) i ustawę (art.3, art.5 ust. 3-4) w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej

Osoba uprawniona, przed uzyskaniem nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego, składa pisemne oświadczenie, że nie jest w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy  prawnej (tylko w czasie funkcjonowania bezpośredniego punktów).

Osoba korzystająca z nieodpłatnej pomocy prawnej w zakresie prowadzonej działalności gospodarczej dodatkowo składa oświadczenie o niezatrudnianiu innych osób w ciągu ostatniego roku oraz inne dokumenty. Oświadczenie składa się osobie udzielającej nieodpłatnej pomocy prawnej (tylko w czasie funkcjonowania bezpośredniego punktów).

Podczas spotkania: przedstaw okoliczności sprawy, przedstaw dokumenty (ułożone chronologicznie), nie spiesz się.

W czasie udzielania porad bezpośrednio w punkcie, przez telefon udzielane są ogólne informacje na temat poradnictwa, nie udzielane są porady. 

W czasie pracy zdalnej porady udzielane są telefonicznie, mailowo oraz poprzez komunikatory.


ADWOKACI NPP CHORZÓW:

1)       ul. Racławicka 19 

wt., czw.- pt. 10:00-14:00

           2)     ul. Kasprowicza 2

                    pn, śr. 13:00 - 17:00 

  

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz