poniedziałek, 1 czerwca 2020

E-protokół - art. 157 kpc.

Protokół sporządza się, utrwalając przebieg posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk oraz pisemnie, pod kierunkiem przewodniczącego. Stąd wynika, że zapis elektroniczny wraz z tzw. protokołem skróconym stanowi właściwy protokół rozprawy. Jednak to protokół elektroniczny jest dowodem przebiegu postępowania i treści przeprowadzonych dowodów, zaś adnotacje w skróconym protokole pisemnym mają jedynie pomocnicze znaczenie.

Wyjątek stanowi sytuacja gdy, ze względów technicznych utrwalenie przebiegu posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk albo obraz i dźwięk nie jest możliwe. Protokół pisemny sporządzany jest zgodnie z art. 158 § 2 k.p.c. Gdy sąd odstępuje od sporządzenia protokołu w drodze rejestracji obrazu i dźwięku nie wskazując jednocześnie na żadne okoliczności uzasadniające powyższą decyzję popełnia uchybienie, które ma wpływ na wynik sprawy w tym znaczeniu, że brak właściwego protokołu nie pozwala w sposób nie budzący wątpliwości ustalić przebiegu postępowania i treści przeprowadzonych dowodów, zwłaszcza, że zapisy wynikające z protokołu sporządzonego w „wersji tradycyjnej” są skrótowe, lapidarne, ogólnikowe.

W mojej ocenie protokół pisemny – nawet spełniający wymogi przepisu z art. 158 § 2 k.p.c. – sporządzony bez zapisu elektronicznego, mimo istnienia możliwości technicznych rejestrowania przebiegu posiedzenia za pomocą urządzenia rejestrującego dźwięk, nie powinien stanowić podstawy do rekonstrukcji czynności procesowych, w tym zeznać świadków (bywa różnie).

Protokół elektroniczny może zawierać wady (braki fragmentów zapisu, zakłócenia, brak podpisu elektronicznego). W wypadku, w którym – ze względów technicznych – nie jest możliwe usunięcie wadliwości protokołu elektronicznego przez zabiegi określone w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości w sprawie zapisu dźwięku albo obrazu i dźwięku z przebiegu posiedzenia jawnego w postępowaniu cywilnym, za właściwe należy uznać powtórzenie czynności dowodowej w odpowiednim zakresie. Powtórzenie postępowania może nastąpić również w drugiej instancji, w tym także co do dowodów przeprowadzonych przed sądem pierwszej instancji.

1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o mnie to ja naprawdę z tego blogu bardzo dużo się dowiedziałem.

    OdpowiedzUsuń