sobota, 4 marca 2017

Utrata świadczeń chorobowych z poprzedniego tytułu – art. 13 ust. 1 ustawy zasiłkowej

Celem art. 13 ust. 1 pkt 2 ustawy zasiłkowej było ograniczenie prawa do świadczeń warunkowanych podleganiem w niedalekiej przeszłości ubezpieczeniu chorobowemu przez wyłączenie osób posiadających dochód za czas choroby z innych źródeł, albo pozostających bez tego dochodu wyłącznie na skutek własnej decyzji (niezgłoszenia do ubezpieczeń pomimo takiej możliwości). Z powołanego przepisu jednoznacznie wynika, że ustawodawca wiąże istnienie nowego tytułu ubezpieczenia z powstaniem prawa do świadczeń z tytułu choroby i z tego powodu nie widzi potrzeby kontynuowania ochrony ubezpieczeniowej z poprzedniego tytułu. Artykuł ten dotyczy działalności zarobkowej stanowiącej tytuł do objęcia ubezpieczeniem chorobowym, posiadanie zatem np. umowy o dzieło (o ile faktycznie nie jest ona w danym czasie wykonywana wbrew art. 17 ust. 1 ustawy zasiłkowej) nie wyłącza prawa do zasiłku chorobowego, z tytułu który ustał. 

Zasiłek chorobowy po ustaniu określonego tytułu ubezpieczenia chorobowego nie przysługuje tylko za te okresy orzeczonej niezdolności do pracy, w których została podjęta lub jest faktycznie kontynuowana działalność zarobkowa stanowiąca kolejny lub nowy tytuł podlegania ubezpieczeniu chorobowemu, co nie dotyczy innych okresów zasiłkowych, w których już taka działalność nie była wykonywana. Oznacza to, że wnioskodawca nie powinien być pozbawiony świadczeń chorobowych za cały okres po ustaniu pracowniczego tytułu ubezpieczenia chorobowego, tj. za okresy orzeczonej niezdolności do pracy, w którym jako osoba uprawniona do zasiłku chorobowego po ustaniu zatrudnienia pracowniczego nie kontynuował działalności zarobkowej.

Wpis do ewidencji działalności (rejestru) stwarza domniemanie jej prowadzenia. Domniemanie to może zostać obalone w razie udowodnienia, że działalność ta nie była prowadzona wskutek zaistnienia szczególnych, zazwyczaj losowych, okoliczności. W takich okolicznościach nie powstaje obowiązek ubezpieczenia społecznego a co za tym idzie nie powstaje tytuł do objęcia dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Podleganie obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym nie obejmuje okresu, w którym zaprzestano prowadzenia działalności gospodarczej albo zawieszono jej prowadzenie na podstawie przepisów ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz