środa, 3 kwietnia 2019

Mobbing – roszczenia o zadośćuczynienie i odszkodowawcze

Zarówno zadośćuczynienie za doznaną krzywdę z rozstroju zdrowia jak i zadośćuczynienie za dalsze „szkody” mają podstawę w art. 94[3] k.p.

Przykładowo utrata części wynagrodzenia, stanowiącej różnicę pomiędzy pełnym 100% wynagrodzeniem a zasiłkiem chorobowym – 80%, w miesiącach w których pracownik przebywała na zwolnieniu lekarskim z powodu depresji, która była wynikiem mobbingu, nie stanowi podstawy do żądania odszkodowania, lecz jest majątkowym elementem zadośćuczynienia zwiększającego krzywdę.

W jednym z orzeczeń Sąd Apelacyjny stwierdził, że to mobbing spowodował rozstrój zdrowia, którego konsekwencją była nie tylko krzywda w sferze somatycznej i psychicznej powódki, ale także straty finansowe w postaci obniżenia wynagrodzenia w okresie korzystania ze zwolnień lekarskich, uzyskania pomniejszonego dodatkowego wynagrodzenia rocznego za pracę ze względu na korzystanie ze zwolnień lekarskich, nieodprowadzania składek na dobrowolny pracowniczy program emerytalny, pozbawienia premii uznaniowych. Wymienione straty finansowe Sąd Apelacyjny ocenił jako następstwa rozstroju zdrowia wywołanego mobbingiem, powiększyły one poczucie krzywdy powódki. Dlatego całość rekompensaty zasądzono jako jedną kwotę tytułem zadośćuczynienia na podstawie art. 94 [3] § 3 k.p. 

W innym orzeczeniu Sąd Najwyższy stwierdził, że kompensata krzywdy - rozstroju zdrowia pracownika spowodowanego mobbingiem w prawie pracy może wymagać - w zależności od rozmiaru i skutków doznanego rozstroju zdrowia - nie tylko naprawienia poczucia krzywdy w niematerialnych sferach psychicznej i psychologicznej osoby poszkodowanej, ale ponadto zrekompensowania wydatków majątkowych w postaci kosztów koniecznego jego leczenia (leków, terapii), ale niekiedy - w przypadku spowodowanej rozstrojem zdrowia utraty zatrudnienia - także np. pokrycia kosztów przekwalifikowania się do innego zawodu, a nawet przyznania odpowiedniej renty w razie utraty zdolności do pracy wskutek mobbingu (element majątkowy rozstroju zdrowia wywołanego mobbingiem) . 

Jak wskazał Sąd Najwyższy roszczenie odszkodowawcze z tytułu mobbingu, przysługuje tylko w razie rozwiązania przez pracownika umowy o pracę wskutek tego deliktu prawa pracy (art. 94[3] § 4 i 5 k.p.)

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz