środa, 20 marca 2019

Okoliczności uzasadniające pominięcie przytaczanych dowodów

Nieistotne, zbędne, a także spóźnione twierdzenia i dowody je uzasadniające, sąd I instancji w zasadzie pomija.

Dowody mają służyć dla uzasadnienia twierdzeń, odnoszących się do zdarzeń na których oparte jest żądanie (faktów istotnych). 

Przeprowadzenie dowodów dla wykazania nawet istotnej okoliczności może okazać się zbędne. Tak np. gdy strona środkiem dowodowym w postaci przesłuchania strony i świadka próbuje podważyć fakt wynikający z dokumentów. 

Twierdzenia i dowody przytaczane po terminie mogą zostać uznane za spóźnione. Zasadniczo twierdzenia faktyczne i dowody mogą być przytaczane do zamknięcia rozprawy. Przewodniczący może zobowiązać również strony do złożenia pism przygotowawczych. 

Sąd uwzględni spóźnione dowody, gdy strona uprawdopodobni: brak winy, brak spowodowania zwłoki (ich uwzględnieniem), inne wyjątkowe okoliczności. Dowody zgłaszane w toku postępowania ale stanowiące rozwinięcie i sprecyzowanie twierdzeń powodów przedstawionych w pozwie i będące adekwatną reakcją na sposób obrony pozwanego, w zasadzie nie mogą być uznane za spóźnione w rozumieniu art. 207 § 6 kpc. 

Sąd drugiej instancji może pominąć nowe fakty i dowody, jeżeli strona mogła je powołać w postępowaniu przed sądem pierwszej instancji, chyba że potrzeba powołania się na nie wynikła później.

Obecnie: art. 235 [2] kpc.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz