piątek, 1 lutego 2019

Ekwiwalent za niewykorzystany urlop

Prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy powstaje w dacie rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy. W tym dniu roszczenie pracownika staje się wymagalne i w tym też dniu rozpoczyna się bieg okresu przedawnienia roszczenia o ekwiwalent pieniężny za niewykorzystane w naturze, a nieprzedawnione urlopy wypoczynkowe. Urlopem niewykorzystanym, za który przysługuje ekwiwalent pieniężny, jest zarówno urlop bieżący, jak i urlopy zaległe. 

Zasadniczo, nie ma znaczenia to, z jakich przyczyn doszło do niewykorzystania urlopu przed rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy. Praktyczną doniosłość ma: 
- zwolnienie pracownika od obowiązku świadczenia pracy, przy czym w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pracownik jest obowiązany wykorzystać przysługujący mu urlop, jeżeli w tym okresie pracodawca udzieli mu urlopu; 
 - niezdolność do pracy i korzystanie ze zwolnienia lekarskiego.

Wysokość ekwiwalentu oblicza się na podstawie wynagrodzenia z okresu bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło rozwiązanie stosunku pracy, chociażby ekwiwalent przysługiwał pracownikowi za urlopy należne za poprzednie lata pracy. Podstawą do obliczenia ekwiwalentu za urlop (wzór) jest podstawa wymiaru wynagrodzenia (składniki).

Od strony procesowej znaczenie ma ciężar dowodu.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz