wtorek, 16 stycznia 2018

Zasadne przyczyny wypowiedzenia – nienależyte wykonywanie obowiązków pracowniczych

W tej kategorii tj. nienależytego (niestarannego, nieterminowego) wykonywania obowiązków pracowniczych w stosunku do pracowników na stanowiskach kierowniczych i samodzielnych należy stosować ostrzejsze kryteria oceny przyczyn uzasadniających wypowiedzenie.

Jednorazowe drobne uchybienie obowiązkom z reguły nie uzasadnia wypowiedzenia. O tym czy uchybienie jest drobne, decyduje całokształt okoliczności konkretnej sprawy m.in. skutki uchybienia. Powtarzające się drobne uchybienia, nawet gdy nie stosowano za nie kar porządkowych, uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę. 

Przykładowo, do uchybień uzasadniających w tej kategorii wypowiedzenie umowy o pracę zalicza się:
- naruszenie przez pracownika zatrudnionego na stanowisku kierowniczym przepisów (zasad) bezpieczeństwa i higieny pracy, zwłaszcza w sposób prowadzący do zagrożenia życia lub zdrowia pracowników;
- nieusprawiedliwione niewykonanie przez lekarza (pracownika) polecenia ordynatora (przełożonego) dotyczącego leczenia pacjenta;
- naruszenie przez pracownika umowy o zakazie konkurencji w czasie trwania stosunku pracy (art. 101 [1] § 1kp.) przez podjęcie działalności konkurencyjnej. Jeżeli takiej umowy nie zawarto, to w aspekcie naruszenia pracowniczego obowiązku dbałości o dobro zakładu pracy (art.100§ 2 pkt 4 kp.) jako przyczyny uzasadniającej wypowiedzenie należy ocenić, czy podjęcie przez pracownika działalności konkurencyjnej wobec pracodawcy stanowi naruszenie jego interesów, godzi w dobro zakładu pracy lub wyrządza (może wyrządzić) szkodę.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz