środa, 12 grudnia 2018

Umowa o zakazie konkurencji po ustaniu stosunku pracy

Zasadnicze znaczenie ma ustalenie czy w okresie od dnia rozwiązania stosunku pracy do dnia podjęcia przez pracownika działalności konkurencyjnej istniał stan niewywiązywania się pracodawcy z obowiązku wypłaty odszkodowania.

TAK: pracownik nie naruszył zakazu konkurencji. Skoro jednak podjął działalność konkurencyjną, to stracił wierzytelność z tytułu zobowiązania wzajemnego - art. 487 § 2 k.c. w całości lub nienależnej już odtąd części (raty).

NIE: pracownik naruszył zakaz konkurencji. Jeżeli strony ustaliły jednorazową wypłatę odszkodowania, naruszenie przez pracownika zakazu konkurencji uzasadnia żądanie pracodawcy zwrotu całej wypłaconej kwoty odszkodowania jako nienależnego świadczenia. W przeciwnym razie (raty) pracodawca może domagać się zwrotu (na podstawie art. 405 k.c.) jedynie tych rat, które wypłacił od momentu naruszenia zakazu.

Kolejną konsekwencją (obok zwrotu wypłaconego odszkodowania) naruszenia przez byłego pracownika zakazu konkurencji jest obowiązek uiszczenia na rzecz byłego pracodawcy (zastrzeżonej) kary umownej, w każdym razie odszkodowania.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz