poniedziałek, 8 stycznia 2018

Obowiązek współdziałania przy wykonywaniu dzieła

Współdziałanie dotyczy procesu wytwarzania dzieła. O tym czy i w jakim zakresie taki obowiązek współdziałania obciąża zamawiającego decyduje bądź właściwość wykonywanego dzieła (bez współdziałania zamawiającego wykonywanie dzieła nie jest w ogóle możliwe) bądź też treść umowy. Na konieczność współdziałania może wskazywać złożoność (specyfika) dzieła, którego wykonanie podzielone zostało w umowie na poszczególne etapy oraz szczególne wymogi na poszczególnych etapach realizacji (zatwierdzenia – protokoły zdawczo – odbiorcze, po zakończeniu każdego etapu prac).

Konsekwencje zaniechania obowiązku współdziałania ustawodawca określił w zakresie szerszym w art. 640 kc. (ze skutkiem odszkodowawczym) i w zakresie węższym w art. 639 kc. (ze skutkiem zapłaty wynagrodzenia). Art. 640 kc. pozwala przyjmującemu zamówienie uwolnić się od niepewności domagania się wykonania przez zamawiającego dzieła. Art. 639 kc. uwolnienia się od takiej niepewności, nie zapewnia.

Zaniechanie przez zamawiającego współdziałania zachodzi najczęściej, gdy zmienia się pogląd pewnych osób (najczęściej nowego zarządu) na model rezultatu dzieła, a przyjmujący zamówienie nie skłania się do powtórnego wykonania wykonanej już pracy według wizji znacząco lub całkowicie odbiegającej od tej pierwotnej. Zamawiający nie dokonuje więc akceptacji końcowych etapów wykonywanego dzieła. Pojawiają się zastrzeżenia co do jakości i formy dostarczonych materiałów. Czas wykonania dzieła wydłuża się. W końcu zamawiający chcąc definitywnie znieść umowę odstępuje od niej na podstawie art. 635 kc.. Musi on jednak liczyć się z tym, że takiemu oświadczeniu sąd przypisać może skutki przewidziane w art. 644 kc. (ex nunc z obowiązkiem zapłaty wynagrodzenia). Jeśli bowiem przyjmujący zamówienie nie spełnia świadczenia z powodu braku potrzebnego do wykonania dzieła współdziałania zamawiającego, to nie zachodzi przesłanka opóźnienia się przyjmującego zamówienie, warunkująca prawo zamawiającego do odstąpienia od umowy.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz