niedziela, 7 lutego 2021

Ograniczenia w egzekucji sądowej - umowa zlecenia

Przepisy art. 87 i art. 87 [1] Kodeksu pracy stosuje się odpowiednio do wszystkich świadczeń powtarzających się, 1) których celem jest zapewnienie utrzymania dłużnika będącego osobą fizyczną  a l b o  2) stanowiących jedyne źródło dochodu dłużnika będącego osobą fizyczną. 

Do świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania, zalicza się również wynagrodzenia wypłacane na podstawie umów zlecenia 

Podkreśla się, że pojęciu świadczeń powtarzających się, których celem jest zapewnienie utrzymania, należy nadawać szerokie znaczenie. Zaliczenie danego świadczenia do wymienionej grupy świadczeń zależy wyłącznie od ustalenia, czy świadczenie to ma charakter periodyczny (powtarzający się) oraz czy spełnia cel wyżej wskazany. Świadczeniami powtarzającymi się są świadczenia wypłacane dłużnikowi okresowo w powtarzających się odstępach czasu.

Jeśli wynagrodzenie z umowy zlecenia wypłacane jest w sposób nieregularny - po przedłożeniu rachunku za wykonane czynności, komornik nie ma podstaw do ograniczenia zakresu zajęcia wierzytelności należnej dłużnikowi. Wskazana przesłanka może zostać udowodniona za pomocą środka dowodowego w postaci konkretnej umowy zlecenia, z której wynikałoby, że wypłata wynagrodzenia należnego dłużnikowi z tytułu tej umowy następuje w regularnych odstępach czasu albo zaświadczenia wystawionego przez zleceniodawcę, z którego wynika, że wynagrodzenie wypłacane dłużnikowi ma/miało właśnie taki charakter (ze wskazaniem dat wypłat i okresów, których dotyczy)

Z mocy art. 87 k.p. z wynagrodzenia za pracę – po odliczeniu składek na ubezpieczenie społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych – podlegają potrąceniu należności w przepisie tym enumeratywnie wymienione. Pod pozycją 2 wymienione zostały sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Potrącenia te mogą być dokonywane w wysokości do połowy wynagrodzenia. Stosownie do treści art. 87[1] k.p. wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości (odnośnie należności innych niż świadczenia alimentacyjne) minimalnego wynagrodzenia za pracę, po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne oraz zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.

Jak ustalać kwotę wolną w razie łączenia umowy o pracę z umową zlecenia? 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz