środa, 18 grudnia 2019

Wykonanie zastępcze – art. 480 § 1 kc.

Gdy zobowiązanie istnieje i nie zostało przez dłużnika we właściwym czasie wykonane możliwa jest droga zastępczego usunięcia wad, z upoważnienia sądu, na koszt tego dłużnika. 

W konkretnym stanie faktycznym strony łączyła umowa o wykonanie robót ogólnobudowlanych, na podstawie której pozwany przyjął, do wykonania remont kapitalny dachu budynku wielorodzinnego. Pozwany udzielił gwarancji na 10 lat, licząc od daty sporządzenia protokołu odbioru robót (strony nie sprecyzowały czego ona dotyczy, dlatego sąd uznał, że dotyczy nie tylko robót ale i materiałów użytych do wykonania prac remontowych, a potwierdza to niewydanie powódce żadnych dokumentów gwarancji udzielonej przez producenta); na podstawie warunków zamówienia na remont kapitalny dachu pozwany zobowiązał się do wykonania przemurowania kominów z cegły budowlanej pełnej licówki, a użył cegły budowalnej pełnej, ale nie licowanej, jaka wynikała z zamówienia (czyli niezgodnie z zamówieniem). Powódka zgłosiła reklamację dotyczącą remontu dachu, w postaci wykruszającej się cegły na kominach, pozwany wówczas uznał roszczenie reklamacyjne i przystąpił do naprawy kominów – wypełnił ubytki zaprawą cementowo-piaskową z dodatkiem barwnika. Po upływie roku, dwóch, trzech i czterech latach od tej naprawy, powódka zgłosiła kolejne reklamacje dotyczące tej samej usterki, pozwany w tym okresie nie przystąpił do naprawy kominów. 

Na skutek pozwu i upoważnienia do wykonania zastępczego na koszt dłużnika Sąd Rejonowy w wyroku zobowiązał pozwanego do usunięcia wad fizycznych sześciu kominów posadowionych w postaci wymiany wykruszających się cegieł na wolne od wad cegły pełne licytowane w terminie 14 dni od uprawomocnienia się wyroku; upoważnił powódkę do wykonania na koszt pozwanego prac określonych powyżej, w razie niewykonania przez dłużnika zobowiązania w terminie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz