czwartek, 6 czerwca 2019

Leasing – podatek dochodowy przy sprzedaży poleasingowej.

Art. 10 ust. 1 updof wymienia źródła przychodów opodatkowanych podatkiem dochodowym od osób fizycznych, m.in. zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d updof, źródłem przychodu podlegającym opodatkowaniu jest sprzedaż rzeczy – jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie. 

Zgodnie z ust. 2 pkt 4 updof tegoż artykułu przepisów art. 10 ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników składników, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 19, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki te zostały wycofane z działalności gospodarczej, i dniem ich odpłatnego zbycia nie upłynęło 6 lat. 

Art. 14 ust. 2 pkt 19 ustawy dotyczy przychodów z odpłatnego zbycia składników będących rzeczami ruchomymi, wykorzystywanych m.in. na potrzeby związane z działalnością gospodarczą, na podstawie umowy, o której mowa w art. 23b ust. 1 (umowy leasingu).

Powyższe oznacza, że sprzedaż np. wykupionego samochodu przed upływem 6 lat licząc od dnia wykupu, skutkuje koniecznością zapłaty podatku dochodowego z tytułu sprzedaży w ramach działalności gospodarczej podatnika.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz