czwartek, 14 grudnia 2017

Postępowanie nakazowe – zasądzone roszczenie wekslowe jest uzasadnione w części.

Pozwany powinien wskazać czy zaskarża nakaz zapłaty w całości czy w części (art. 493 § 1 kpc). Nakaz w części, w której nie wniesiono przeciwko niemu zarzutów, ma skutki prawomocnego wyroku (art. 494 § 2 kpc.) W tej części brak już substratu zaskarżenia. Postępowanie może zostać w tej części ewentualnie wznowione.

W przypadku częściowej bezzasadności zarzutów w wyroku powinna znaleźć się formuła, że nakaz zapłaty w części zostaje utrzymany w mocy. Jednocześnie przy uchyleniu jedynie części nakazu zapłaty i oddaleniu w tej części powództwa, brak wskazanej formuły dotyczącej utrzymania nakazu zapłaty „w mocy w całości lub w części”, powoduje brak rozstrzygnięcia o części zarzutów jak i brak stanowiska odnośnie uwzględnienia powództwa.

Samo uchylenie nakazu zapłaty, bez jednoczesnego orzeczenia o żądaniu pozwu, oznacza brak substratu zaskarżenia i uniemożliwia stronie wywiedzenie środka zaskarżenia. 

Jeżeli w wyniku rozpatrzenia zarzutów od nakazu zapłaty Sąd uzna, iż zasądzone roszczenie jest uzasadnione w części, a w pozostałym zakresie postępowanie podlega umorzeniu, to w sentencji wyroku uchyla nakaz zapłaty w oznaczonym zakresie i postępowanie umarza, a w pozostałej części nakaz zapłaty utrzymuje w mocy.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz