sobota, 13 stycznia 2018

Podział gospodarstw rolnych

Co do zasady zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego następuje przez podział między współwłaścicieli, a dopiero gdy takie postępowanie nie jest możliwe, należy rozważyć przyznanie gospodarstwa temu współwłaścicielowi, na którego wyrażą zgodę wszyscy współwłaściciele, a w braku takowej zgody takiemu, który będzie spełniał kryteria podmiotowe określone w art. 214 kc.

W uchwale pełnego składu Izby Cywilnej z dnia 15 grudnia 1969 r. III CZP 12/69 (pkt IV a i b) Sąd Najwyższy wskazał, że należałoby zaniechać podziału gospodarstwa rolnego w razie ustalenia, że tylko przyznanie go w całości jednemu spadkobiercy zapewni w ostatecznym wyniku samodzielność i żywotność gospodarstwa, a tym samym lepsze efekty gospodarcze oraz wyższą produkcję, niż miałoby to miejsce w razie podziału, a nadto że zaniechanie podziału nie naruszy żywotnych interesów bytowych pozostałych spadkobierców (pkt IVa). Niezależnie od przedstawionych kryteriów wymaga również rozważenia celowość podziału z punktu widzenia podmiotowych kwalifikacji uczestników działu przy uwzględnieniu całokształtu ich sytuacji osobistej i rodzinnej (pkt IVb).

Konflikt między współwłaścicielami nie jest przeszkodą do preferowanego przez ustawodawcę – czego wyrazem jest art. 211 kc. – sposobu zniesienia współwłasności przez podział fizyczny rzeczy. Może być uwzględniony wyjątkowo.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz