niedziela, 31 grudnia 2017

Wyjawienie majątku po bezskutecznej egzekucji

Wyjawienie majątku może nastąpić tylko w sądowym postępowaniu egzekucyjnym.

Przepis art. 914 § 2 kpc wprowadza dodatkowe wymogi formalne ( poza wymogami formalnymi dla każdego pisma procesowego) dla wniosku o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku, a mianowicie obowiązek dołączenia do wniosku protokołu zajęcia lub innych dokumentów uzasadniających obowiązek wyjawienia majątku.

Inaczej rzecz się ma innych dokumentów, gdy postępowanie postępowanie egzekucyjne zakończone umorzeniem z uwagi na bezskuteczność toczyło się w trybie egzekucji sądowej inaczej natomiast gdy toczyło się w trybie egzekucji administracyjnej.

Nie stanowi braku formalnego wniosku o nakazanie dłużnikowi wyjawienia majątku niedołączenie do wniosku tytułu wykonawczego, gdy z treści wniosku i dołączonych dokumentów wynika, że poszukiwanie w drodze wyjawienia majątku dłużnika ma miejsce po umorzeniu przez komornika postępowania egzekucyjnego w stosunku do dłużnika wobec bezskuteczności egzekucji. A więc do wniosku o wyjawienie majątku w sytuacji złożenia takiego wniosku po negatywnym zakończeniu egzekucji należy dołączyć jedynie postanowienie komornika o umorzeniu postępowania egzekucyjnego.

Z przepisu art. 71 § 3 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji wynika z kolei, że podstawą nakazania wyjawienia majątku jest tytuł wykonawczy, albo zarządzenie zabezpieczające. Dokumenty, o których mowa w art. 71 § 3 upea mieszczą się w pojęciu innych dokumentów uzasadniających obowiązek wyjawienia majątku

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz