niedziela, 23 lutego 2020

Zmiana rozstrzygnięcia w sprawie kontaktów - art. 113[5] k.r.o.

Zgodnie z treścią art. 113[5] k.r.o., sąd opiekuńczy może zmienić rozstrzygnięcie w sprawie kontaktów, jeżeli wymaga tego dobro dziecka. Wynika z tego explicite, że przesłanką warunkującą zmianę orzeczenia regulującego kontakty jest dobro dziecka. Bez znaczenia są, więc ambicje rodziców, ich wzajemne konflikty, a także trudności w wykonaniu wcześniej wydanego orzeczenia.
 
Sąd musi wskazać jakie okoliczności brał pod uwagę oceniając przesłankę dobra dziecka. 

W jednym z orzeczeń sąd wskazał, że dotychczasowy sposób kontaktów dezorganizował wolny czas w weekendy wnioskodawczyni i dziecka, podporządkowując każdą niedziele wizytom uczestnika, który jednak swoje uprawnienia realizował nieregularnie. W konsekwencji, zdarzało się, że do kontaktów nie dochodziło, gdyż uczestnik nie przyjeżdżał w wyznaczonym czasie, pomimo przygotowania małoletniej do spotkania z ojcem. Uzasadnia to zmianę częstotliwości spotkań (...) 

Trudności w wykonywaniu wcześniej wydanego orzeczenia mogą wynikać z odległości dzielonej (znacznego oddalenia) uprawnionego do kontaktu i dziecka, a także związanych z tym kosztów. W tych przypadkach kontakty osobiste najczęściej ograniczają się do okresów: wakacji, ferii, świąt (wielkanocnych i bożonarodzeniowych). Odnośnie kosztów zastosowanie mógłby znaleźć art. 582[1] § 2 pkt 1 k.p.c.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz