poniedziałek, 7 lutego 2022

Procedury transgraniczne UE - sprawy cywilne

Rozporządzenia unijne, proces wykonywania m.in. orzeczeń (a także dochodzenia roszczeń np. w drodze ENZ) ułatwiają w ten sposób, że postępując zgodnie z procedurami w tych rozporządzeniach zawartymi zamierzony cel możemy osiągnąć bez konieczności sięgania do prawa danego kraju członkowskiego.

Cały proces ułatwiają formularze zaświadczeń dotyczących uznania i wykonywania orzeczeń, ugód czy dokumentów urzędowych, stanowiące załączniki do rozporządzeń odnoszących się do spraw cywilnych, alimentacyjnych, rodzinnych, spadkowych, roszczeń bezspornych, środków ochrony, europejskiego nakazu zapłaty, europejskich drobnych roszczeń.

Prawidłowe doręczenia (pozwu) w rozumieniu prawa Unii Europejskiej (rozporządzenia doręczeniowego) są warunkiem skutecznego wykonywania orzeczenia w innym państwie członkowskim (element obrony – odmowa wykonania). 

Przy dochodzeniu i egzekucji roszczeń istotny jest adres i majątek dłużnika.

Rozporządzenie doręczeniowe umożliwia stronom składanie do sądów wniosków o zwrócenie się do wskazanych przez inne państwo członkowskie wyznaczonych organów, dla ustalenia adresu zamieszkania osób, celem doręczeń.

Odzyskiwanie długów na terytorium UE ułatwia unijna procedurę zamrażania środków na rachunku bankowym w innym państwie członkowskim, zawarta rozporządzeniu dotyczącym europejskiego nakazu zabezpieczenia na rachunku bankowym.

Przy dochodzeniu roszczeń istotne znaczenia ma jurysdykcja w prawie UE, którą sąd danego państwa może nabyć przez wdanie się w spór przez pozwanego (element obrony), procedury konsumenckie, powództwa przeciwegzekucyjne oparte na przepisach UE (element obrony - także).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz