niedziela, 17 grudnia 2023

Obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w posiadanym lokalu i utrzymania w należytym stanie znajdujących się w nim urządzeń - schody w lokalu użyteczności publicznej.

Budynek użyteczności publicznej został zdefiniowany w §3 ust. 6 Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakimi powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Schody w lokalu mają spełniać wymóg zgodnie z którym schody zewnętrzne i wewnętrzne, służące do pokonania wysokości przekraczającej 0,5 m, powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej (§ 296 ust. 1 ww. rozporządzenia). Schody zewnętrzne i wewnętrzne, o których mowa w ust. 1, w budynku użyteczności publicznej powinny mieć balustrady lub poręcze przyścienne, umożliwiające lewo – i prawostronne ich użytkowanie (§ 296 ust. 3 zd 1 ww. rozporządzenia)

Schody powinny być w odpowiednim stanie - wykończone, bez wyżłobień, uszczerbień i dziur 

Nawierzchnia schodów, powinna być wykonana z materiałów niepowodujących niebezpieczeństwa poślizgu

Powierzchnie spoczników schodów i pochylni powinny mieć wykończenie wyróżniające je odcieniem, barwą bądź fakturą, co najmniej w pasie 30 cm od krawędzi rozpoczynającej i kończącej bieg schodów lub pochylni.

Krawędzie stopni schodów w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych i użyteczności publicznej powinny wyróżniać się kolorem kontrastującym z kolorem posadzki.

Schody powinny być odpowiednio oświetlone.

Przepisy rozporządzenia określają wymiary i liczbę (w jednym biegu) schodów stałych w budynkach użyteczności publicznej.

W sytuacji niesprzyjających warunków atmosferycznych należy się zastanowić nad zagwarantowaniem dodatkowego zabezpieczenia (np. przez montaż mat lub listw antypoślizgowych), z uwagi na możliwość pozostawienia zabrudzeń przez użytkowników schodów i związanego z tym zagrożenia dla stanu nawierzchni w lokalu.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz