piątek, 5 stycznia 2024

Pomoc w dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą

W strukturze organizacyjnej Sądu Okręgowego w Katowicach wyodrębnia się Sekcję skarg i wniosków oraz obrotu prawnego z zagranicą. Do zadań Sekcji w zakresie obrotu prawnego z zagranicą należy m.in. udzielanie pomocy osobom dochodzącym alimentów lub ich egzekucji od dłużników zamieszkałych za granicą.

Pomoc komórki obrotu prawnego z zagranicą w dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą, możliwa jest wyłącznie w przypadkach:
- gdy dłużnik przebywa lub ma miejsce zamieszkania poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej,
- gdy z wniosku wierzycieli wynika, iż osoby uprawnione do alimentów, zamieszkują w obszarze podlegającym właściwości terytorialnej Sądu Okręgowego w Katowicach. 

Sekcja obrotu prawnego z zagranicą Sądu Okręgowego w Katowicach nie pełni funkcji komornika, a jedynie jest organem pośredniczącym w wymianie korespondencji pomiędzy wierzycielem a zagranicznym organem egzekucyjnym, właściwym dla miejsca zamieszkania lub pobytu dłużnika.

Komplet dokumentów, który wierzyciel zobligowany jest do złożenia wraz z wnioskiem o pomoc w dochodzeniu roszczeń alimentacyjnych za granicą, uzależniony jest od państwa pobytu dłużnika, a tym samym podstawy prawnej wniosku, w oparciu o którą Sąd Okręgowy w Katowicach, jako organ przesyłający, uprawniony jest do przesłania wniosku wierzyciela, zagranicznemu organowi przyjmującemu

Dochodzenie roszczeń alimentacyjnych może być oparte na: 

a) Rozporządzeniu Rady (WE) Nr 4/2009 z dnia 18 grudnia 2008 r. w sprawie jurysdykcji, prawa właściwego, uznawania i wykonywania orzeczeń oraz współpracy w zakresie zobowiązań alimentacyjnych.

Przedmiotowe rozporządzenie odnosi się do dłużników przebywających w krajach członkowskich Unii Europejskiej. Rozporządzenie Rady (WE) Nr 4/2009 obowiązuje w stosunku do Polski od dnia 18.06.2011 r. 

W myśl postanowień rozporządzenia, istnieje również możliwość ustalenia dokładnego adresu dłużnika, po uprzednim uprawdopodobnieniu przez wierzyciela miejsca pobytu dłużnika w jednym z krajów UE. 

Wymagane dokumenty:
- wniosek w sprawie uzyskania świadczeń alimentacyjnych (Formularz – załącznik nr VI Rozporządzenia Rady (WE) Nr 4/2009 – dwie wersje językowe) – należy wypełnić część B od pkt 7-14, podpisać formularz w dwóch wersjach językowych); Formularze dostępne pod adresem: https://e-justice.europa.eu/content_maintenance_obligations_forms-274-pl.do 
- oryginał odpisu aktu urodzenia dziecka w wersji międzynarodowej; 
- uwierzytelniony odpis orzeczenia zasądzającego alimenty (wyrok, ugoda, postanowienie o zabezpieczeniu) wraz z załącznikiem nr I lub II Rozporządzenia Rady (WE) Nr 4/2009 – dwie wersje językowe);
- zaświadczenie o nauce lub kontynuowaniu nauki (gdy dziecko ma powyżej 16 roku życia);
- szczegółowe zestawienie zaległości alimentacyjnych; 
- informacja dot. rachunku bankowego, na który będą przekazywane wyegzekwowane od dłużnika alimenty; 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz