sobota, 14 kwietnia 2018

Zbieg uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego i emerytury (renty), przyznawanych i wypłacanych przez różne organy - art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a/ u.ś.r.

Brak jest podstaw do zróżnicowania sytuacji opiekuna osoby niepełnosprawnej polegającej na wyłączeniu w całości prawa do świadczenia pielęgnacyjnego tego opiekuna, który ma ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy w sytuacji, gdy to świadczenie jest niższe niż świadczenie pielęgnacyjne.

Jedynym przepisem dotyczącym zbiegu uprawnień do świadczenia pielęgnacyjnego i emerytury, przyznawanych i wypłacanych przez różne organy jest art. 17 ust. 5 pkt 1 lit. a/ u.ś.r. Osoba, która spełnia warunki do przyznania wyższego świadczenia pielęgnacyjnego i chce je otrzymać, a pobiera emeryturę czy rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy, winna móc dokonać wyboru jednego z tych świadczeń przez rezygnację z pobierania świadczenia niższego. Wybór może zrealizować przez złożenie do organu rentowego wniosku o zawieszenie prawa do świadczenia emerytalno-rentowego. Zawieszenie prawa do emerytury, skutkować zaś będzie wstrzymaniem wypłaty emerytury poczynając od miesiąca, w którym została wydana decyzja o wstrzymaniu wypłaty. Skoro zatem zawieszenie prawa do świadczenia emerytalno-rentowego skutkuje wstrzymaniem jego wypłaty, to uznać należy, że w ten sposób dochodzi do eliminacji negatywnej przesłanki, wyłączającej nabycie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. Prawo do świadczeń rodzinnych ustala się, począwszy od miesiąca, w którym wpłynął wniosek z prawidłowo wypełnionymi dokumentami, czyli w sprawach wymagających rezygnacji ze świadczenia emerytalno-rentowego od miesiąca, w którym strona przedstawi decyzję o wstrzymaniu wypłaty tego świadczenia. O możliwości zaś złożenia wniosku o zawieszenie świadczenia emerytalno-rentowego i uzależnieniu przyznania świadczenia pielęgnacyjnego od przedstawienia decyzji o wstrzymaniu jego wypłaty, organ powinien stronę poinformować.

Pozostawanie w związku małżeńskim – wbrew twierdzeniom niektórych organów powołujących się na przepis art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a/ u.ś.r. - nie stanowi przeszkody do przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego. 

Bezzasadne jest również powoływanie się przez organy na treść art. 17 ust.1b jako podstawy do odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego – kryterium momentu powstania niepełnosprawności wyrażone w tym przepisie, utraciło przymiot konstytucyjności.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz