sobota, 13 października 2018

Przeliczenie podstawy wymiaru emerytury z uwzględnieniem lat, w których brak dokumentacji zarobkowej – art. 110-111 i 114 ustawy o emeryturach i rentach z FUS.

W sprawach w których brak dokumentacji płacowej za lata podlegające uwzględnieniu przy obliczeniu podstawy wymiaru emerytury, organ rentowy najczęściej przyjmuje kwotę minimalnego wynagrodzenia jako podstawę obliczenia podstawy jej wymiaru za te lata.

Szczegółowe zasady postępowania w sprawach o świadczenia emerytalno-rentowe określa stosowne rozporządzenie. Rozporządzenie to przewiduje, iż środkiem dowodowym stwierdzającym wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu oraz uposażenia przyjmowanego do ustalenia podstawy wymiaru emerytury lub renty są zaświadczenia pracodawcy lub innego płatnika składek, legitymacja ubezpieczeniowa lub inny dokument, na podstawie którego można ustalić wysokość wynagrodzenia, dochodu, przychodu lub uposażenia. Przepis zakłada istnienie optymalnych warunków, tj. wymaga, by zachowała się dokumentacja płacowa pracodawcy. Natomiast w sytuacji, gdy nie zachowała się stosowna dokumentacja płacowa, wysokość zarobków może być ustalona na podstawie dokumentacji zastępczej z akt osobowych pracownika (np. umów o pracę, angaży, wpisów w legitymacji ubezpieczeniowej oraz innych pism dotyczących zatrudnienia, które zawierają informacje o wynagrodzeniu), a także zeznań świadków.

W postępowaniu sądowym nie obowiązują ograniczenia, co do środków dowodowych stwierdzających wysokość zarobków lub dochodów stanowiących podstawę wymiaru emerytury lub renty określone w w/w rozporządzeniu. Wysokość zarobków, której pochodną jest podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne, jest faktem mającym istotne znaczenie dla rozstrzygnięcia sprawy, który w postępowaniu przed sądem może być udowadniany wszelkimi środkami dowodowymi. Niemniej jednak zarobki za poszczególne lata muszą być wykazane w sposób niebudzący wątpliwości, w ściśle określonej kwotowo wysokości. Nie jest natomiast możliwe przeliczenie wysokości emerytury w oparciu o hipotetyczne lub uśrednione wysokości zarobków. Zatem – jak już to wskazano wcześniej – kwestia pobieranego wynagrodzenia musi zostać udowodniona w sposób bezwzględny. 

Szczególnego znaczenia nabiera w tego typu sprawach opinia biegłego.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz