niedziela, 2 grudnia 2018

Eksmisja

Warunkiem uwzględnienia roszczenia windykacyjnego jest ustalenie, że powód jest właścicielem rzeczy, a pozwany włada nią bez tytułu prawnego. Tytuł prawny polega najczęściej na odpłatnym używaniu lokalu. Doniosłe znaczenie ma w takim przypadku - dokonane w sposób zgodny z ustawą - wypowiedzenie

Dolegliwość zasądzonej eksmisji łagodzi się przede wszystkim przez zasądzenie uprawnienia do lokalu socjalnego, a także wskazanie na etapie egzekucji przez gminę pomieszczenia tymczasowego.

Zastrzeżenie dłużnikowi uprawnienia do lokalu socjalnego sprawia, że wyrok orzekający o obowiązku opuszczenia, opróżnienia i wydania lokalu mieszkalnego nie może podlegać wykonaniu przed złożeniem dłużnikowi oferty zawarcia z nim umowy najmu konkretnego lokalu socjalnego. Ryzyko nieprzyjęcia skutecznie złożonej oferty obciąża dłużnika obowiązku opuszczenia i opróżnienia lokalu mieszkalnego.

Prawomocny wyrok przyznający uprawnienie do lokalu socjalnego ma to znaczenie, że gmina właściwa jest zobowiązana zapewnić osobie uprawnionej lokal socjalny. Brak ustawowego unormowania terminu wykonania obowiązku i zdarzeń, od których byłby uzależniony jego bieg, pozostaje bez wpływu na aktualizację obowiązku naprawienia szkody poniesionej przez właściciela wskutek braku możliwości podjęcia skutecznej egzekucji, dysponowania lokalem i osiągania z tego tytułu dochodów lub poniesienia kosztów korzystania przez osoby eksmitowane z lokalu. Ocena bezprawności działania powinna uwzględniać, poza datą wiedzy o prawomocnym wyroku eksmisyjnym, okoliczności dotyczące możliwości wykonania obowiązku w chwili uzyskania tej wiedzy.

Jeśli wyrok wydany w sprawie o eksmisję nie zawiera rozstrzygnięcia o przysługiwaniu eksmitowanym uprawnienia do lokalu socjalnego, to osobom tym już na etapie wykonywania orzeczenia eksmisyjnego ma być dostarczone pomieszczenie tymczasowe.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz