poniedziałek, 23 października 2017

Znaczenie uchylenia decyzji wskutek wznowienia na postępowanie egzekucyjne (koszty)

Fakt wycofania - w trybie wznowienia postępowania administracyjnego - z obrotu prawnego decyzji stanowiących podstawę wystawienia tytułów wykonawczych następuje wprawdzie ze skutkiem ex nunc (na przyszłość) to jednak w każdym konkretnym rozpatrywanym przypadku należy badać czy do egzekucji doszło na skutek zaniechania zobowiązanego, czy też na skutek niezgodnego z prawem działania wierzyciela. 

Zgodność z prawem działań wierzyciela należy oceniać zatem na gruncie przepisów egzekucyjnych, w szczególności w zakresie tu opisanym. 

Prowadzenie sporu o zasadę ponoszenia kosztów egzekucyjnych nie jest tożsame z rozstrzygnięciem o istocie prowadzonej egzekucji (po uchyleniu decyzji wskutek wznowienia zasadniczo umarza się postępowanie egzekucyjne).

Można wyróżnić w orzecznictwie dwa stanowiska:

1. (stanowisko mniejszościowe) uchylenie w trybie wznowieniowym decyzji, stanowiącej podstawę wystawienia tytułu wykonawczego nie przesądza o "niezgodnym z prawem" wszczęciu i prowadzeniu egzekucji obowiązku określonego tą decyzją. Prowadzenie egzekucji do czasu (dnia) uchylenia takiej decyzji jest "zgodne z prawem". Wszelkie koszty egzekucyjne powstałe i pobrane po tym dniu nie mogą obarczać zobowiązanego z uwagi na treść art. 67c par. 3 upea.

W postępowaniu podatkowym nacisk kładzie się na zasadę współdziałania. Jeżeli podatnik kwestionuje jakąś okoliczność faktyczną przyjętą przez organ, to na tymże podatniku ciąży obowiązek uzasadnienia swojej racji m.in. poprzez przedstawienie stosownego dowodu.

2. Niezgodność z prawem, o której mowa w art. 67c par. 3 upea. dotyczy nie tylko czynności wierzyciela lub organu egzekucyjnego, ale również podstawy prawnej egzekucji. Jeżeli bowiem podstawa prawna egzekucji (decyzja administracyjna) była niezgodna z prawem i to w sposób, który doprowadził do wyeliminowania jej z obrotu prawnego w trybie wznowieniowym, to prowadzenie egzekucji w oparciu o taką decyzję było bezpodstawne, a nadto niezgodne z prawem

Jeżeli strona uważa, że organ egzekucyjny wszczął i prowadził względem niej postępowanie egzekucyjne w sposób niezgodny z prawem, może domagać się przed sądem powszechnym od organu egzekucyjnego bądź wierzyciela odszkodowania za poniesione szkody na postawie przepisów Kodeksu cywilnego, stosownie do art. 168b ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Jest to jednak sprawa cywilna, której rozstrzygnięcie nie leży w gestii organów administracji publicznej.





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz