piątek, 27 października 2017

Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego

Zgodnie z art. 54 § 2 w zw. z art. 54 § 1 ustawy egzekucyjnej wierzycielowi niebędącemu jednocześnie organem egzekucyjnym, (a także podmiotowi, którego interes prawny lub faktyczny został naruszony w wyniku niewykonania obowiązku oraz organowi zainteresowanemu w wykonaniu obowiązku) przysługuje skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego.

Skarga na przewlekłość postępowania egzekucyjnego może być złożona w trakcie postępowania egzekucyjnego

Przewlekłość polega  na tym, że - z winy organu egzekucyjnego – postępowanie trwa dłużej aniżeli trwać powinno i nie można utożsamiać jej wprost z łącznym czasem trwania postępowania egzekucyjnego.

W celu stwierdzenia, czy w sprawie doszło do przewlekłości postępowania, należy w szczególności ocenić terminowość i prawidłowość czynności podjętych w celu przeprowadzenia i zakończenia sprawy egzekucyjnej. Ocenie podlega także zachowanie się stron postępowania, a organ egzekucyjny odpowiadać może przy tym tylko za własne zaniechania i opóźnienia.

Terminy załatwiania spraw w postępowaniu egzekucyjnym w administracji określają przepisy art. 35 k.p.a., który ma odpowiednie zastosowanie do tego postępowania przez odesłanie zawarte w art. 18 ustawy egzekucyjnej.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz