wtorek, 17 października 2017

Odpowiedzialność powierzającego – art. 429 kc.

Odpowiedzialność powierzającego czynność uregulowana w art. 429 k.c. uzasadniona jest faktem istnienia związku przyczynowego pomiędzy powierzeniem czynności a wyrządzeniem przez sprawcę szkody. Opiera się na założeniu, że ze strony powierzającego miało miejsce uchybienie co do wyboru właściwej osoby (culpa in eligendo). Powierzający odpowiada przy tym za własną winę. Kto bowiem dla wykonania czynności posługuje się inną osobą, powinien wyboru dokonać starannie, w szczególności sprawdzić, czy osoba ta ma dostateczne kwalifikacje fachowe.

Ustawa wprowadza przy tym wzruszalne domniemanie winy powierzającego, co oznacza, iż to na nim spoczywa ciężar dowodu braku winy. Powierzający zwolni się od odpowiedzialności, jeśli wykaże, że wybór był właściwy, dokonany przy zachowaniu należytej staranności. Ustawa przyjmuje ponadto skuteczność dowodu eskulpującego w postaci wykazania, że czynność została powierzona osobie, przedsiębiorstwu lub zakładowi, które w zakresie swej działalności zawodowej trudnią się wykonywaniem takich czynności.

Alternatywne ujęcie okoliczności eskulpujących daje podstawę do wniosku, iż są to okoliczności niezależne, zatem dla zwolnienia się powierzającego z odpowiedzialności wystarczy wykazanie jednej z nich.

Nie istnieje ogólna zasada współodpowiedzialności inwestora i wykonawcy za szkodę wyrządzoną czynem niedozwolonym przez wykonawcę osobie trzeciej przy wykonywaniu robót budowlanych zleconych przez inwestora. Brak jest jakiegokolwiek przepisu, który by odpowiedzialność taką wprowadził.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz