środa, 18 kwietnia 2018

Dobra osobiste – prawo do rzetelnej oceny, dokonanej bez uchybień formalnych, z zachowaniem zasad poufności.

Ocena okresowa pracownika powinna być dokonaną nie tylko bez uchybień formalnych, ale także być oceną rzetelną. Niekorzystna ocena oparta na nieprawdziwych założeniach jest oceną bezprawną.
W tym kontekście istotne są dwa orzeczenia: 

W pierwszym, Sąd Apelacyjny stwierdził, że bezprawnym - w rozumieniu art. 24 § 1 kc – jest zachowanie osoby (organu) działającego co prawda w ramach porządku prawnego (zgodnie z przyjętymi procedurami) lecz sprzeczne z zasadami lub normami współżycia społecznego. Za taką uznał, ewidentnie sprzeczną z faktami, ocenę okresową pracownika. Taka ocena narusza dobro osobiste ocenianego, jakim jest godność pracownicza. 

W drugim, - rozpatrując ubocznie kryteria doboru pracownika do zwolnienia – Sąd Apelacyjny stwierdził, że obowiązek poddania się ocenie kwalifikacyjnej jest elementem składowym obowiązku wykonywania pracy, a oceny służą weryfikacji przydatności pracowników do pracy. Tak więc, nawet negatywna ocena kwalifikacyjna nie narusza dóbr osobistych pracownika, o ile nie można przypisać jej cech bezprawności. Zgodność przeprowadzonej oceny z prawem winna być oceniana zarówno w aspekcie proceduralnym, jak i materialnym. Aspekt proceduralny sprowadza się do wyjaśnienia, czy w postępowaniu oceniającym dotyczącym pracownika doszło do naruszeń mogących mieć wpływ na jego ostateczny wynik w postaci końcowej oceny. Jednocześnie badaniu podlega poprawność oceny w aspekcie materialnym, a zatem, czy dotyczyła ona wykonywania przez powoda obowiązków pracowniczych i nie była dowolna. W tej konkretnej sprawie ocena pracy powoda, która posłużyła jako kryterium doboru do wypowiedzenia, zawierała nieprawdziwe sformułowania i była niesprawiedliwa.

Ocena pracownika powinna zostać wyrażona z zachowaniem zasad poufności. 

W innym stanie faktycznym Sąd Apelacyjny stwierdził, że samo rozwiązanie stosunku pracy jak i formułowanie przez pracodawcę ocen o przyczynach rozwiązania tego stosunku pracy mieszczą się niewątpliwie w zakresie uprawnień pracodawcy, jednak już rozpowszechnianie informacji o przyczynach tego wypowiedzenia nie znajduje jakiegokolwiek uzasadnienia. Takie zachowanie narusza dobro osobiste pracownika poza zakresem stosunku pracy, stanowiąc działania nie mieszczące się w ukształtowanej przez ustawodawcę formie i treści czynności prawnej rozwiązującej stosunek pracy.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz