czwartek, 13 grudnia 2018

Umowy sprzedaży energii (praw majątkowych do energii) z farm wiatrowych

Istota umów sprzedaży energii elektrycznej wytwarzanej w OZE (farmie wiatrowej) wyraża się w tym, że sprzedawca zobowiązuje się w nich, prawo do planowanej do wytworzenia na farmie wiatrowej energii elektrycznej przenieść i energię tą wydać kupującemu w określonym miejscu (punkcie sieci) w każdej godzinie każdego (najczęściej miesięcznego) okresu rozliczeniowego. W tym zobowiązaniu sprzedający (sam lub za pośrednictwem operatora handlowego) dokonuje zgłoszeń umowy sprzedaży energii (kupującemu i podmiotowi odpowiedzialnemu za bilansowanie handlowe). 

Jednostki grafikowe kupującego (w danych godzinach, dobach, okresach rozliczeniowych) powinny zostać uznane taką ilością energii jaka wynika z dobowo – godzinowych grafików wielkości energii przeznaczonej do sprzedaży, a uprzednio zgłoszonych (najczęściej dobę wcześniej) kupującemu. Cena 1 MWh energii może wynikać ze stosownej formuły uwzględniającej cenę praw majątkowych. Biorąc pod uwagę iloczyn ceny i ilości energii elektrycznej dostarczonej w uzgodnionym okresie rozliczeniowym strony dokonują stosownych rozliczeń.


Sprzedający  - po wytworzeniu (i sprzedaży) energii elektrycznej wytworzonej w OZE - może za pośrednictwem OSP złożyć wniosek do Prezesa URE o wydanie świadectw pochodzenia w znaczeniu art. 9e ust. 1 PrEnergU dla tak wytworzonej (i sprzedanej) energii elektrycznej. Prezes URE wydaje takie świadectwa pochodzenia przez ich zapisanie na koncie ewidencyjnym sprzedającego w rejestrze świadectw pochodzenia prowadzonym przez TGE. Z chwilą takiego zapisu powstanie wynikające ze świadectw pochodzenia zbywalne prawo majątkowe stanowiące towar giełdowy (art. 9e ust. 7 PrEnergU). Jedno prawo majątkowe odpowiada świadectwu majątkowemu dla wytworzonego 1 KWh energii elektrycznej. I takie prawa majątkowe w ilości odpowiadającej ilości wytworzonej w danym okresie energii elektrycznej są przedmiotem ramowej umowy sprzedaży praw majątkowych wynikających ze świadectw pochodzenia. Są to umowy ramowe, zatem szczegółowe określenie zarówno ilości jak i ceny oraz wartości praw majątkowych (iloczyn dwóch poprzednich wartości), stanowiących w danym okresie przedmiot sprzedaży określony jest w porozumieniu transakcyjnym. Realizacja transakcji następuje na TGE w ramach transakcji pozasesyjnych tj. transakcji zawartych za pośrednictwem, ale poza sesją TGE S.A., nierozliczonej przez TGE. Potwierdzeniem zawarcia transakcji pozasesyjnej jest odpowiednia zmiana w rejestrze świadectw pochodzenia przenosząca prawa majątkowe ze sprzedawcy na kupującego. Na tej podstawie strony dokonują stosownych rozliczeń.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz