środa, 4 listopada 2020

Wypadki przy pracy – roszczenia uzupełniające

Dopuszczalne jest dochodzenie przez pracownika, od pracodawcy roszczeń uzupełniających z tytułu wypadku przy pracy, opartych na przepisach prawa cywilnego tj. art. 415 kc., art. 444 kc., i art. 445 kc. 

Warunkiem dochodzenia odszkodowania cywilnoprawnego od pracodawcy jest rozpoznanie roszczenia o te świadczenia na podstawie przepisów ustawy wypadkowej.

Odpowiedzialność cywilnoprawna pracodawcy za szkodę wyrządzoną pracownikowi w związku z zaistniałym wypadkiem przy pracy w zależności od okoliczności sprawy (w tym charakteru działalności pracodawcy) może opierać się na zasadzie winy lub na zasadzie ryzyka. 

Pracodawca ponosi odpowiedzialność na zasadzie winy za szkodę doznaną przez pracownika wskutek wypadku przy pracy, jeśli można uznać, że do zdarzenia doszło w wyniku niedopełnienia ciążących na pracodawcy obowiązków w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Zadośćuczynienie sąd ustala biorąc pod uwagę różne czynniki (bogate jest w tym zakresie orzecznictwo).

Naprawienie szkody obejmuje wszelkie wynikłe z tego powodu koszty: koszty przejazdu do placówek medycznych, wydatki na leki, koszty opiekiZ góry wyłożone sumy potrzebne na koszty leczenia.

Dla najbliższych członków rodziny zmarłego odszkodowanie przysługuje z tytułu znacznego pogorszenia ich sytuacji życiowej.

W zakresie renty żądania skupiają się na: rencie skapitalizowanej, rencie wyrównawczej, rencie na zwiększone potrzeby

Osobną kategorię stanowi żądanie ustalenia odpowiedzialności pozwanego na przyszłość.

1 komentarz:

  1. Ja na pewno na ten blog będę bardzo często zaglądał. Ten blog jest bardzo dobrze prowadzony.

    OdpowiedzUsuń