niedziela, 14 stycznia 2018

Zasada „kupno rozrywa najem”

Najem w polskim kodeksie cywilnym zasadniczo nie ma charakteru rzeczowego („kupno nie rozrywa najmu”). Nie obowiązuje też zasada, że z chwilą zbycia rzeczy nabywca nie jest związany umową najmu wcale (zasada „kupno rozrywa najem” w swej czystej postaci). Jest nią bowiem związany do chwili upływu okresu wypowiedzenia ale określonego nie - w umowie, lecz w ustawie.

Nabywca, w braku odmiennej umowy, zawartego przez poprzedniego właściciela kontraktu najmu, dotrzymywać nie musi i bez względu na zawartą umowę najem wypowiedzieć w ustawowym terminie, a w następstwie tego żądać zwrotu rzeczy.

Najem ma skutki rzeczowe w dwóch przypadkach (wyjątek). Po pierwsze, w przypadku ujawnienia najmu w księdze wieczystej (art. 16 ust. 2 pkt 1 w zw. z art. 17 KWU). Po drugie, jeśli umowa zawarta była na czas oznaczony pisemnie z datą pewną, a rzecz została najemcy wydana (678 § 2 kc.).

Wyjątek od wyjątku (przywracający moc zasadzie) dotyczy – z pewnymi wyjątkami – zbycia rzeczy w przypadku egzekucyjnej sprzedaży sądowej (art. 1002 w zw. z art. 1000 § 1 kpc). Na równi ze sprzedażą egzekucyjną pozostaje sprzedaż w postępowaniu upadłościowym.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz