piątek, 21 grudnia 2018

Egzekucja z rachunku wspólnego

Współposiadacze rachunku wspólnego muszą liczyć się z dopuszczalnością egzekucji z wierzytelności wspólnej wynikającej z umowy rachunku wspólnego wówczas, gdy w toku tej egzekucji egzekwowany będzie dług tylko jednego ze współposiadaczy.

KPC przewiduje reguły takiej właśnie egzekucji. Wierzytelność wspólna z rachunku wspólnego może być zajęta, a dalsze czynności egzekucyjne są prowadzone do przypadającego dłużnikowi udziału w rachunku wspólnym stosownie do treści umowy regulującej prowadzenie rachunku, którą dłużnik obowiązany jest przedłożyć komornikowi w terminie tygodnia od daty zajęcia. Jeżeli w umowie nie określono udziałów w rachunku wspólnym albo gdy dłużnik nie przedłoży umowy, domniemywa się równość udziałów obu współposiadaczy (po ustaleniu udziału dłużnika zwalnia się pozostałe udziały od egzekucji). Podobne reguły egzekucji mają zastosowanie także wówczas, gdy doszło do zajęcia wierzytelności wspólnej z rachunku wspólnego z tytułu zadłużenia dłużnika pozostającego w związku małżeńskim; Małżonek egzekwowanego dłużnika uzyskuje jednak ex lege dodatkową ochronę prawną w postaci możliwości zgłoszenia  powództwa o zwolnienie od egzekucji.

Środki pieniężne zgromadzone na rachunku prowadzonym dla kilku osób fizycznych są wolne od zajęcia do wysokości 75% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia odpowiednio ogłaszanego. Zatem dla rachunku wspólnego prowadzonego dla kilku współposiadaczy, przysługuje im jedna kwota wolna od zajęcia.

CZYTAJ WIĘCEJ >> 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz