wtorek, 7 sierpnia 2018

Zniesienie współwłasności lokalu - składnika majątku spadkowego.

Znając skład i wartość majątku spadkowego (lokalu) Sąd decyduje o sposobie jego podziału (np. o przyznaniu jednemu z zainteresowanych, przy braku zgodnego żądania w tym zakresie). Bierze więc pod uwagę przede wszystkim: możliwości finansowe zainteresowanych w powiązaniu z wielkością posiadanych udziałów, ich potrzeby mieszkaniowe, aktualny stan posiadania i poniesione na mieszkanie nakłady na remonty czy też modernizację, a także wolę spadkodawcy. Następnie rozpatruje roszczenia zgłoszone do rozliczenia.

Do rozliczenia zgłaszane zostają - z jednej strony, roszczenia z tytułu posiadania nieruchomości lokalowej ponad przysługujący udział i z wyłączeniem innych uczestników. Z drugiej zaś roszczenia z tytułu nakładów poczynionych na majątek spadkowy w tym (najczęściej): opłaty, remont, podatek od nieruchomości etc. Istotne znaczenie przy rozliczeniach wzajemnych ma data wyrażonego sprzeciwu wobec wyłącznego korzystania z lokalu. W jego braku stan faktyczny taki kwalifikuje się często jako zawartą per facta concludentia umowę podziału wspólnej nieruchomości do używania mocą której ten kto objął w posiadanie cały lokal z wyłączeniem innych ponosi ciężary i wydatki dotyczące zajętej rzeczy

Jeżeli ustalone zostały dopłaty lub spłaty, Sąd oznaczy termin i sposób ich uiszczenia, wysokość odsetek, a w razie potrzeby także sposób ich zabezpieczenia.

CZYTAJ WIĘCEJ >>

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz