niedziela, 4 marca 2018

Poręczenie wekslowe (aval) - art. 30 pr.weks.

Odpowiedzialność poręczyciela wekslowego ma charakter abstrakcyjny i bezwarunkowy, jest to odpowiedzialność „samodzielna materialnie, niesubsydiarna, solidarna i w ograniczonym jedynie stopniu uzależniona od zobowiązania głównego” (por. wyroki Sądu Najwyższego z dnia 24.11.2009 r. V CSK 129/09 oraz z dnia 13.02.2009 r. II CSK 452/08 a także z dnia 18.11.1970 r. I PR 407/70). 876 kc. i nast. nie mają tu zastosowania. 

Ze względu na treść wyróżnia się aval: pełny, skrócony i ślepy 

Poręczyciel wekslowy odpowiada tak samo jak osoba za którą poręcza, a więc np. przy poręczeniu za akceptanta (wystawcy weksla własnego) odpowiada tak jak akceptant (wystawca weksla suchego), czyli bez względu na dokonanie lub zaniechanie protestu płatniczego i w granicach trzyletniego przedawnienia.

Poręczyciel może swoje poręczenie ograniczyć do oznaczonej części sumy wekslowej (poręka wekslowa kwalifikowana). 

Poręczyciel na wekslu in blanco może wszelkimi środkami dowodowymi udowodnić jakie było porozumienie stron oraz że weksel został niezgodnie z nim wypełniony 

Poręczyciel, który zapłacił za weksel nabywa prawa z weksla, a ściślej prawa regresanta do sum regresowych (względnie rembursowych – przy regresie wtórnym). Indos na poręczyciela nie jest wymagany (orz. S.N.C.I 1773/33), aby dochodzić tej sumy z weksla.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz